O czym powinieneś pamiętać, zanim złożysz wniosek kredytowy?

Kredyt należy do takich zobowiązań, gdzie podchodzenie do sprawy lekką ręką może skończyć się wyjątkowo przykro. Mowa tu nie tylko o możliwości utraty pieniędzy z powodu niekorzystnie wybranej oferty, ale i bezcennego czasu. Dlatego też niniejszy artykuł ma na celu wyróżnienie tego, o czym należy pamiętać przed złożeniem wniosku o pożyczkę.

Bez pośpiechu

Jeśli zbyt szybko przystąpimy do złożenia wniosku o kredyt, narażamy się nie tylko na przedstawione w leadzie sytuacje, ale i ryzykujemy pogorszenie naszej oceny w Biurze Informacji Kredytowej. Dlaczego jest to tak ważne? Załóżmy, że dany bank zaproponuje nam ofertę na pewnych określonych warunkach. Odmawiamy, ale liczymy na możliwość sięgnięcia po nią przy następnej wizycie w instytucji bankowej. Wówczas jednak nie będzie gwarancji ponownego jej otrzymania. Aby analitycy bankowi mogli rzetelnie ocenić poziom zdolności kredytowej potencjalnego pożyczkobiorcy, zwracają się oni właśnie do BIK. Każda sytuacja tego typu obniża właśnie tę zdolność. W związku z tym, osoby bez całkowitej pewności co do swojej decyzji kredytowej, powinny się z nią wstrzymać.

Zdarza się, że zdolność kredytowa nie jest żadną gwarancją wygodnego spłacania pożyczki. Jest to rzadziej widoczne w przypadku tych o charakterze krótkoterminowym, natomiast sprawa jest inna, gdy w perspektywie czeka nas wieloletnie życie z zobowiązaniem finansowym na głowie. W żadnym razie nie ma sensu bycia dłużnikiem, gdy będzie to wyraźnie kolidować z codziennym życiem.

Znajomość konkretnej kwoty

Kredyt można traktować w ramach produktu finansowego o wartości rosnącej wraz z otrzymywaną od instytucji bankowej sumą. Jeśli spojrzeć na to zagadnienie pod kątem ekonomicznym, to rozsądnie jest zdecydować się ofertę, za pomocą której otrzymamy możliwie jak najmniejszą ilość środków. Stąd tym istotniejsze jest zastanowienie się nad swoją sytuacją finansową.

Skorzystanie z możliwości internetowego kalkulatora kredytowego

Jeszcze do niedawna z lekką dozą nieufności traktowano możliwości kalkulatorów kredytowych dostępnych online. Nic bardziej mylnego, ponieważ dzięki nim możemy wyliczyć szereg kwestii związanych z pożyczką i to za pośrednictwem komputera, czy urządzenia mobilnego. Są swego rodzaju symulacją pozwalającą na, chociażby zapoznanie się wysokością rat danego zobowiązania oraz jego całkowitym kosztem.