Kto może ogłosić upadłość konsumencką?

Warto mieć świadomość, że o pojęciu upadłość konsumencka słyszała znaczna większość ludzi w Polsce. Godny uwagi jest bowiem fakt, że według statystyk z roku na rok coraz większa liczba osób podejmuje decyzję o skorzystaniu z wspomnianej upadłości. Czym dokładnie jest upadłość konsumencka i kto może ją ogłosić?

Co to jest upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka jest w najprostszym możliwym ujęciu postępowaniem sądowym skierowanym do osób prywatnych nie prowadzących działalności gospodarczej. Celem upadłości konsumenckiej jest oczywiście oddłużenie danego konsumenta z całości lub części zadłużenia, którego ten nie będzie w stanie spłacić. Koniecznie trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że upadłość konsumencka może dotyczyć tylko i wyłącznie długów powstałych przed jej oficjalnym ogłoszeniem.

Kiedy dana osoba jest uznana za niewypłacalną? Konsument staje się niewypłacalny, gdy jego miesięczne wynagrodzenie będzie zbyt małe, aby możliwe było pokrycie nie tylko wydatków związanych z utrzymaniem, ale również spłatą długów. Warto wiedzieć, że z roku na rok zmieniają się przepisy, które ostatecznie zwiększają liczbę ogłaszanych upadłości konsumenckich.

Kto może ogłosić upadłość konsumencką i jak to zrobić?

Upadłość konsumencka nie jest dostępna dla osób prowadzących działalność gospodarczą, a także pozostających w spółce. Warto podkreślić, że ogłoszenie omawianej upadłości konsumenckiej będzie odbywało się w sądzie. Osoby, które są zatem zainteresowane skorzystaniem z tej możliwości muszą wnieść właściwą sprawę do sądu. Godny uwagi jest fakt, że wniosek może zostać złożony nie tylko i wyłącznie przez dłużnika, ale również jego wierzyciela. W trakcie drogi sądowej konieczne jest uzasadnienie, że osoba zadłużona nie ma praktycznie żadnych możliwości, by spłacić swoje zobowiązania.

Jak napisać i złożyć wniosek o upadłość konsumencką?

Rekomendowane jest zgłoszenie się w tym celu do profesjonalnej kancelarii prawnej. Można mieć wtedy całkowitą pewność, że wniosek został wypełniony prawidłowo. Doskonałym przykładem może być Podel.pl. Oczywiście wypełnienie wniosku nie jest tak skomplikowanym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Konieczne jest jednak pozyskanie odpowiednich informacji dotyczących prawa obowiązującego w Polsce.

Ponadto kancelaria prawna doskonale zna praktyki, które w przypadku upadłości konsumenckiej stosuje sąd. Doświadczenie prawnicy będą w stanie bez żadnego problemu znaleźć najbardziej odpowiednie rozwiązanie, które pozwoli ostatecznie na ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Oznacza to tym samym, że skorzystanie z pomocy kancelarii prawnej pozwoli na zaoszczędzenie mnóstwo czasu i wysiłku.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że radcy prawni pomogą w przygotowaniu właściwego wniosku o omawianą upadłość konsumencką. Z kolei specjaliści zakresu prawa są w posiadaniu niezbędnej wiedzy, która będzie dla konsumenta bezcenna w trakcie postępowania sądowego.