Jak założyć trawnik z rolki?

Zakładanie trawnika z rolki to coraz częściej spotykana metoda. Nic dziwnego, ponieważ efekty po jego zamontowaniu są natychmiastowe. Zamiast czekać na efekty po zasianiu możemy rozłożyć gotową i jeszcze tego samego dnia cieszyć się świeżą zieloną trawą. Montaż takiej murawy jest łatwiejszy i szybszy, ale musimy wszystko robić według określonych zasad.

Kiedy powinno się rozkładać trawnik z rolki

Tego typu trawniki najlepiej rozkłada się wiosną lub późnym latem. Niska temperatura oraz opady deszczu o tej porze roku sprawiają, że trawnik będzie bardzo dobrze się rozwijał. Jednak można go też rozłożyć w dowolnym momencie okresu wegetacyjnego. Przyjmuje się on nawet w listopadzie w porównaniu do trawnika siewnego. Jedyny minus to, że taką murawę w upalne dni należy bardzo często podlewać.

Jak rozłożyć trawnik z rolki?

W pierwszej kolejności należy przygotować podłoże. Powierzchnia gdzie ma znaleźć się trawnik powinna być uprzednio oczyszczona z kamieni oraz chwastów. Jest to bardzo ważne, aby nie zablokować naszej murawie drogi do rozwoju oraz wzrostu. Następnie powinniśmy zwrócić uwagę na kwasowość gleby. Ta, która najlepiej wpływa na rozwój naszych rolek z trawnika znajduje się w przedziale 5,5 do 6,5 pH. Gdy mamy do czynienia z ziemią kwaśną lub gliniastą powinniśmy posypać są kredą, wapniem lub dołożyć do niej piasku.

Krok drugi to wyrównanie terenu. Ważne w tym przypadku jest to by w ziemi nie znajdowały się żadne zagłębienia. Na samym końcu przygotowaną ziemię ubijamy.

Układanie pasków trawy

Po przygotowaniu podłoża przyszedł czas na rozłożenie rolek z trawy. Najważniejszym w tym przypadku czynnikiem jest tutaj czas, ponieważ taką murawę należy układać zaraz po przywiezieniu. By uniknąć zniszczenia się materiału. Pasy układamy ściśle jeden przy drugim, ale w taki sposób, aby żaden z nich nie nachodził na siebie. Na koniec należy docisnąć je do ziemi.

Kiedy możemy użytkować taki trawnik?

Trawniki z rolki zakorzeniają się kilka dni po ich rozłożeniu. Po tym czasie po murawie możemy chodzić, ale intensywne jej używanie nie jest wskazane, gdyż zwiększamy wtedy szansę na to, że trawa zacznie robić się słucha. Ukorzenienie najlepiej zobaczyć we własnym zakresie próbując lekko unieść trawę.

Ceny trawnika z rolki

Zależne są od wielkości trawnika oraz ukształtowania terenu, ale bardzo często ceny mieszczą się w przedziale 20-40 zł/m2

Kosmetyczne poprawki

Jeśli rolki wymagają nadania kształtu to nie rozrywajmy ich, lecz sięgnijmy  po ostre narzędzie. Ubytki wypełniajmy dociętymi klinami, a zewnętrzne krawędzie przysypmy ziemią.

Czy także poradnik, czy warto wybrać gotową trawę do ogrodu.