Jak rozwiązać problemy ze spłatą pożyczki?

7 godzin temu

2020.03.03

3 minuty i 7 sekundy

Zdjęcie stockowe

Decydując się na wzięcie pożyczki podejmujemy poważną decyzję finansową, która wpłynie na nasz domowy budżet. Raty kredytowe należy uwzględnić planując domowe wydatki – nie można dopuścić do sytuacji, w której nagle brakuje nam pieniędzy na spłatę pożyczki, bo zapomnieliśmy, że musimy je na ten cel odłożyć. Wystarczy jedynie odrobiny zapobiegliwości, by w terminie spłacić pożyczkę.

Sytuacje losowe mogą sprawić, że mimo najszczerszych chęci nie mamy pieniędzy na opłacenie raty. Wypadek, nagła choroba czy zwolnienie z pracy burzą nasz dotychczasowy porządek i odbierają stabilność finansową. Niestety umowy kredytowe nie przewidują zdarzeń losowych i są bezwzględne: pożyczkę należy spłacać w terminie, w przeciwnym przypadku grożą nam kary za nieterminową spłatę. Potrafią one być naprawdę duże i wpędzić nas w spiralę długów.

Przedłużenie terminu spłaty

Jeśli nie jesteśmy w stanie spłacić raty w terminie, zawsze możemy ubiegać się o przedłużenie terminu spłaty pożyczki. Najpewniej będzie nas to nieco kosztować, jednak mniej niż kary umowne za niezapłacenie w terminie. Większość pożyczkodawców oferujących chwilówki nalicza opłaty w wysokości kilkunastu procent kwoty do spłacenia za przedłużenie terminu o tydzień, dwa tygodnie lub miesiąc. Natomiast kary za niespłacenie pożyczki w terminie mogą sięgać kilkuset procent kwoty pożyczki. Kalkulacja jest prosta – jeśli wydaje nam się, że możemy nie spłacić pożyczki w terminie, a kilka dodatkowych dni pozwoli nam zdobyć brakującą kwotę, nie wahajmy się, a od razu złóżmy wniosek o przedłużenie okresu spłaty.

Jeśli odpowiednio wcześnie złożymy wniosek o przedłużenie terminu spłaty i zapłacimy za rozpatrzenie go, powinniśmy mieć możliwość zapłacenia o kilka tygodni lub miesięcy później. Zapobieganie problemom ze spłatą jest najlepszą możliwością. Jeśli przedłużenie okresu płatności rozwiąże nasze problemy, powinniśmy poważnie rozważyć zastosowanie tej strategii. Zależnie od polityki firmy pożyczkowej z której usług korzystamy może być konieczne zdobyć poświadczenia od innej osoby czy notariusza, jednak zawsze warto spróbować.

Pożyczka konsolidacyjna

Pożyczka konsolidacyjna to bardzo ciekawy produkt finansowy. Pozwala ona osobom zadłużonym powoli spłacić wszystkie swoje długi i wyjść na prostą. Dłużnik zamiast wielu rat musi płacić jedną, odpowiednio niską, dostosowaną do jego dochodów i możliwości finansowych.

Jeśli mamy stałe problemy ze spłatami pożyczek, a nasze zadłużenie wciąż wzrasta, powinniśmy poważnie rozważyć kredyt lub pożyczkę konsolidacyjną. Być może pozwoli nam ona powoli acz skutecznie wyplątać się z długów i stanąć na nogi. Szukając pożyczki konsolidacyjnej, sprawdź naszą porównywarkę pożyczek.

Zasada działania pożyczki konsolidacyjnej jest prosta. Pożyczkodawca spłaca wszelkie długi pożyczkobiorcy, natomiast nie robi tego za darmo. W zamian pożyczkobiorca bierze pożyczkę konsolidacyjną (jest ona de facto przeznaczona na pokrycie długów), która ma zazwyczaj dłuższy okres spłaty niż [poprzednie pożyczki dłużnika. Dzięki temu raty takiej pożyczki mogą być niższe, a dłużnik jest w stanie je spłacić, nawet jeśli nie ma dużych dochodów. Taki mechanizm pozwala wyplątać się z różnych zobowiązań finansowych, które są nam nie na rękę i którym nie jesteśmy w stanie sprostać.